"Havuzlu Kahve", kuruluşundan bu yana Armada Otel'in geniş ve çok amaçlı giriş bölümünün adı olup, düzenlenecek hemen her türlü etkinliğe eklemlenerek, konukların Armada'dan çok boyutlu yararlanmasına yardımcı olur. Burası nice balolar, kokteyller, toplantı arası kahve-çay molaları, şık nikah törenlerine ev sahipliği etmiştir.

Havuzlu Kahve'nin "havuz"u ana giriş kapısının tam karşısındaki mermer fıskiyeli havuzdan gelir. Bu havuz, aynı zamanda her yaştan konuğun hayli ilgisini çeken Mississippi'li, kırmızı kulaklı bir kaplumbağa ailesinin de ikametgahıdır. Havuzlu Kahve'nin "kahve"si ise giriş bölümünün sol köşesine yerleşmiş, çinili Türk kahve ocağından gelir. Burada sadece Türk kahvesi değil, her türlü kahve, çay ve geleneksel Türk içecekleri, eski İstanbul ve Anadolu'nun en sevilen kurabiyeleri ve hafif yiyeceklerle keyifli zaman geçirilir. Kahvenin karşısındaki "Şark Köşesi" ise özelikle batılı konukların en sevdiği dinlenme köşelerindendir. Armada'nın "Resepsiyon"u da Havuzlu Kahve'de kapıdan girişte sağda yer alır. Resepsiyon önünde kendilerine sıranın gelmesini bekleyen konuklar buraya yerleştirilmiş eski bavul ve çantalardan oluşan küçük çaplı bir seyahat müzesini, bir eski İstanbul berber dükkanını, kafeslerdeki ender bulunan türden kuşları hoşnutlukla izler. Havuzlu kahvenin "atrium" yaklaşımıyla tasarımlanmış cam kubbelerinden içeri giren gün ışığı, altındaki bitki ve çiçeklerin de doğadan yalıtılmamasını sağlar.

Sonuç olarak "Havuzlu Kahve", hem özgün bir toplantı, ikram, buluşma ve dinlenme, etkinlik mekanı hem de klasik deyimiyle bir "lobby" olarak, kapıdan giren herkesi etkileyen işlevler zincirini başarıyla taşımaktadır.